Przejdź do treści

Magazyny energii i ich rola w transformacji energetycznej

Europejska i światowa gospodarka elektroenergetyczna stawia coraz więcej ograniczeń wobec wykorzystania  kopalnych surowców energetycznych do produkcji energii na rzecz rozwiązań z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. W związku z transformacją energetyczną otworzyły się nowe ścieżki na wykorzystanie magazynów energii, które mają szerokie zastosowanie.  Jednym z najbardziej obiecujących rozwiązań są sieci inteligentne tzw. Smart Gird. Sieci inteligentne łączą ze sobą rozwiązania OZE oraz magazyny energii z system elektroenergetycznym (SEE). W systemach wykorzystujących OZE, których działanie jest uzależnione od warunków pogodowych np. panele fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe występują okresowe zaniki produkcji energii a w takim przypadku ilość energii pobieranej z sieci wzrasta. Obecność w takich układach magazynu energii zapewnia równowagę w bilansie energii poprawiając tym samym prace urządzeń OZE.

Właściwości magazynu można wykorzystać również w celu zapewnienia ciągłości zasilania w momencie, gdy pojawiają się zaniki napięcia w sieci, co więcej możemy zminimalizować zapotrzebowanie na moc szczytową, dzięki czemu m.in. obniżamy rachunki za energię. Dodatkowo wprowadzenie magazynu pozwala zwiększyć możliwości przesyłowe istniejących systemów i tym samym otwiera możliwość na wprowadzenie nowych linii lub źródeł wytwórczych.

Istnieje kilka rodzajów magazynów energii a ich specyfikacja zależy od ilości energii którą należy zmagazynować a przede wszystkim jaką rolę ma pełnić magazyn. Dobór magazynu zawsze dostosowuje się indywidualnie dla każdego przypadku.